Wczytywanie teraz

TERAZ:

Nowe autobusy elektryczne wyjadą na ulice Gliwic. PKM wzbogaciło flotę o siedem nowoczesnych pojazdów

Mieszkańcy Gliwic już wkrótce będą mogli podróżować nowymi, w pełni elektrycznymi autobusami. Do floty Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej trafiło siedem nowoczesnych pojazdów marki Irizar. To pierwsze autobusy hiszpańskiego producenta, które będą obsługiwać linie komunikacji miejskiej w Gliwicach.

Nowe autobusy rozpoczną regularne kursowanie już w lipcu. Ich zakup to kolejny krok w kierunku rozwoju ekologicznego transportu publicznego i ograniczania emisji spalin w mieście.

Pojazdy zostały wyposażone w szereg nowoczesnych rozwiązań zwiększających komfort podróży. Na pokładzie pasażerowie znajdą klimatyzację, dostęp do bezprzewodowego internetu Wi-Fi oraz porty USB umożliwiające ładowanie urządzeń mobilnych. Jasne i przestronne wnętrze oraz nowoczesne systemy bezpieczeństwa mają zapewnić wygodę zarówno pasażerom, jak i kierowcom.

Autobusy zostały również dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz pasażerów o ograniczonej mobilności. Wyposażono je m.in. w rampy najazdowe, wydzielone miejsca na wózki, oznaczenia w alfabecie Braille’a, elementy kontrastowe oraz nowoczesny system zapowiedzi głosowych i wizualnych.

Zakup autobusów został zrealizowany w ramach programu „Zielony Transport GZM”, którego celem jest rozwój nowoczesnej, bezemisyjnej komunikacji publicznej na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Dzięki tej inwestycji Gliwice konsekwentnie rozbudowują flotę ekologicznych pojazdów, stawiając na rozwiązania przyjazne środowisku i komfort mieszkańców.

Zdjecie: UM Gliwice

Share this content: